На межі XIX – ХХ ст., завдяки морському комерційному порту, Миколаїв бурхливо розвивається як торгове місто. За обсягом експорту місто поступається лише Петербургу та Одесі. Такий стан справ приваблюває сюди як купців і робітників з усіх куточків імперії, так і великі фінансові організації.
Однією з таких організацій був Російський для зовнішньої торгівлі банк — приватний комерційний банк, який входив до трійки найбільших банків Російської імперії. Спочатку статут установи дозволяв мати відділення тільки за кордоном, але у 1893 році це правило було скасовано й незабаром його філії почали з’являтись у великих містах по всій імперії. У Миколаєві відділення цього банку з’явилося в останні роки ХІХ ст. і, згідно з рекламою у довіднику “Весь Петербург”, розташовувалось на вул. Соборній.
У 1909 році для будівництва власної будівлі банк викупив домоволодіння на розі Великої Морської та Фалєєвської, що належав родині надвірного радника Євгена Сергєєва. Місце було обрано не випадково — практично весь квартал на той момент був забудований філіями великих страхових та фінансових установ.
Будівництво, під керівництвом інженера Ф. О. Гайдукова, було завершено у 1912 році. Респектабельний триповерховий будинок, спроектований одеським архітектором В. М. Кабіольським у стилі неоренесанс, нагадує італійське палаццо епохи Відродження. На тлі оточуючого його химерного модерну будівля здається справжньою неприступною фортецею. Враховуючи, що сусідами банку були його конкуренти, можна припустити, що в цьому міг бути прихований маркетинговий задум.
Внутрішнє планування також проектувалось з огляду на майбутню функцію будівлі. Просторий операційний зал, розміщений у центрі, з усіх боків оточений службовими приміщеннями. Для більшої безпеки були передбачені масивні вогнетривкі конструкції.
Банк проіснував тут до революції. З приходом більшовиків він був “націоналізований” – будинок перепрофілювали на Палац Праці, а майно конфіскували. У 1938 році він був перейменований на Палац піонерів ім. В. І. Леніна.
Після розвалу СРСР палац зберіг свою функцію. Нині це Обласний будинок художньої творчості та виховання.
м. Миколаїв, вул. Фалєєвська, 7
у 1912 р.
В. М. Кабіольський
Олександр Єрмолаєв
14.01.2022