Миколаївська астрономічна обсерваторія є культурним надбанням національного рівня і претендентом на включення до Списку світової спадщини ЮНЕСКО. Це найстаріша військово-морська обсерваторія в Південно-Східній Європі.
Ініціатором будівництва Миколаївської (а пізніше і Пулковської) обсерваторії став Головний командир Чорноморського флоту адмірал Олексій Самуїлович Грейг. Будучи талановитим вченим і винахідником, він прекрасно розумів, що освоєння морів і розвиток флоту неможливі без астрономічного забезпечення. Заручившись підтримкою міністра Морського відомства маркіза І.І. Траверсе і отримавши дозвіл імператора Олександра І, він доручив головному архітектору Чорноморського адміралтейства Ф.І. Вуншу проектування будівлі обсерваторії.
Місцем для будівництва було обрано найвищий пагорб Миколаєва – вершину Спаського кургану.
Закоадка фундаменту почалась в травні 1821 р. Під час виконання робіт були виявлені залишки античних грецьких споруд, які було вирішено зберегти. Внаслідок цього, в проект було додано цокольний поверх. Всупереч очікуванням Грейга, будівельні роботи завершилися тільки в середині 1829 року.
Наступні двісті років в цих стінах будуть здійснені сотні видатних відкриттів світового рівня і винайдені десятки наукових інструментів і унікальних пристроїв.
В наш час обсерваторія є Науково-дослідним інститутом «Миколаївська астрономічна обсерваторія» (НДІ “НАО”).
м. Миколаїв, вул. Обсерваторна, 1
у 1821 - 1829 рр.
Ф.И. Вунш
Олександр Єрмолаєв
18.05.2020