Розповідаючи про острів Зміїний, неможливо оминути увагою історію його головної цікавинки — маяка, який вже понад двісті років вказує шлях чорноморським мореплавцям. За оцінкою фахівців, він вважається одним з найкрасивіших серез 36 маяків України.
В античні часи роль маяка виконував грецький храм Ахілла, залишки якого були знайдені на острові напочатку ХІХ ст. Святилище розташовувалось у найвищій точці Зміїного — 40 м над рівнем моря, тож не дивно, що згодом саме це місце обрали для будівництва маяка. Самі ж руїни розібрали на буд. матеріали.
У 1837-1843 рр., за проєктом французького графа Мішеля де П’єрдона, розпочалось будівництво 12-метрової восьмигранної башти маяка і прилеглого до неї будинку. Проте, через Кримську війну будівельні роботи затягнулись і були завершені лише у 1856 році.
У перші роки функціонування маяка забезпечувала одна лампа з нерухомою лінзою Фрегеля, замовлена у Великобританії. Проте, з розвитком технологій, наприкінці ХІХ ст. вона була замінена на керосинову лампу з обертовим обладнанням і плоскими лінзами. Вогонь маяка Фідонісі став білим, а дальність його видимості зросла до 20 миль (32 км).
В період Першої світової війни маяк та прилеглі споруди зазнали значних ушкоджень під час висадки десанту німецького крейсера «Бреслау».
Пізніше, під час Другої світової війни, у дні оборони Одесси, маяк бомбила радянська авіація, оскільки він був зручним орієнтиром для ворожого флоту. Будівля сильно постраждала, але, на відміну від свого одеського брата, Воронцовського маяка, вистояла. Навесні 1944 р. під час відступу фашисти спробували добити маяк, але цьому завадили бійці Одеського маніпуляторного загону під командуванням капітан-лейтенанта Штапенка.
Після війни навігаційна споруда була відновлена і у 1949 році повернулася в дію.
У 1984 року на Зміїному з’явився дослідний зразок нового радіомаяка кругового випромінювання, а через чотири роки — вже серійний радіомаяк типу КРМ-300 з дільністю сигналу у 150 миль (240 км).
У серпні 2004 року на маяку було встановлено радіомаяк «Янтар-2М-200», що забезпечує диференційно-коригувальний сигнал для глобальних навігаційних супутникових систем GPS та ГЛОНАСС. Пізніше будівля була капітально реконструйована.
У 2020 році УкрПошта випустила марку з маяком острова Зміїний, а рік потому зображення маяка з‘явилось на пам‘ятній 5-гривневій монеті Нацбанку, присвяченій найвідомішим маякам України.
Варто віддати належне й українським доглядачам маяка. Їм вдалося виростити дерева на острові, хоча вважалось, що вони на Зміїному рости не можуть через сильний вітер та морську сіль. Вони влаштували чудовий мікроклімат для свого саду за загорожею і виростили акацію, яблуні і виноград.
У 2022 році будівля маяка знову відчула на собі бомбардування. Зокрема, під час деокупації острова від російських загарбників ЗСУ нанесли по ньому авіаудар. Сподіваємося, що і цього разу невразливий Ахіллес вберіг своє святилище і незабаром маяк знову засяє мореплавцям над нічним Чорним морем.
Якщо вам подобається те, що ми робимо, підпишіться, будь ласка, на наші сторінки у соц. мережах:
о. Зміїний
у 1837-1843 рр.
Мішель де П’єрдон
у червні 2022 р.
Олександр Єрмолаєв
03.11.2022