Sed ut perspiciatis unde omnis iste natus error sit voluptatem accusantium natus error sit omnis iste natus error sit voluptatem accusantium.

Соц. сети и мессенджеры

MiniMisto © 2020-2021. All Rights Reserved

top

Будинок Де Рібаса

На відміну від своєї ексцентричної «молодшої сестрички», місто на найбільшій військовій верфі ніколи не хизувалося химерною архітектурою, не виставляло свої принади напоказ і не полоняло заїжджого своєю чарівністю і колоритом. Вихований легендарними морськими офіцерами, Миколаїв протягом усієї своєї історії вважав за краще залишатися в тіні, уникаючи випадкових поглядів допитливих роззяв, приховуючи свої секрети і переживання в запорошених пилом закутках і стінах старих особняків …

На розі Наваринської і Нікольської доживає свій вік непримітний старовинний будинок, один з найстаріших в Миколаєві. Будинок побудований за проектом В.А. Ванрезанта в 1791-93 роках і належав генерал-майору Йосипу Дерибасу (справжнє ім’я — Хосе де Рібас), засновнику Одеси. Спочатку до будівлі з боку Нікольської примикав довгий флігель, в якому розташовувалися комори і льодовик, але в кінці 19-го століття він був розібраний.

Історики вважають, що саме тут в голові генерал-майора дозрів амбітний план про зведення міста в Гаджібеєвській бухті, де він командував Гребною Лиманською флотилією в теплу пору року.

У 1793 році з ініціативи Дерібаса, стало вирішуватися питання про вибір місця для головного морського порту. Головний командир Чорноморського флоту віце-адмірал Мордвинов запропонував заснувати його в Миколаєві або в Очакові. Але комісія на чолі з Дерибасом вирішила, що найкращим місцем для порту є гавань фортеці Гаджібей. В результаті, 27 травня 1794 р. був виданий наказ про заснування порту і міста, що згодом отримало ім’я Одеса. На думку істориків, чималу роль в цьому зіграла дружина Дерібаса Анастасія Соколова, що мала великий вплив при дворі імператриці.

Пізніше Дерібас робив спроби перевести в Одесу головне управління Чорноморським флотом і адміралтейство, але, на щастя, Мордвинову вдалося відстояти Миколаїв.

У 1795р. Дерібас продав будинок Морському відомству, поїхав до Петербурга і більше ніколи не повертався в Миколаїв. Згодом тут проживали обер-офіцери флоту, але в планах міста будівля продовжувала значитися як «Рібасов» або «Дерібасівський» будинок.

У 1830-х в цьому будинку жив архітектор Карл Акройд з сім’єю.

13 вересня 2011 року на будівлі було встановлено меморіальну дошку. Зараз це житловий будинок, який є пам’яткою архітектури місцевого значення.

Підводячи підсумок, не можу не відзначити схожість прізвища засновника Одеси з жаргонізмом «дерибан». Оскільки походження цього слова невідомо, можу припустити, що воно пов’язане з інтригами Дерібаса щодо Миколаєва та його спробами «віддеребанити» від міста все, що могло принести вигоду.

Адреса

м. Миколаїв, вул. Наваринська, 3

Збудовано

у 1791 - 1793 рр.

Архітектор

В. А. Ванрезант

Автор LEGO-моделі

Текст

Олександр Єрмолаєв

Джерело інформації

Date
Tags