Sed ut perspiciatis unde omnis iste natus error sit voluptatem accusantium natus error sit omnis iste natus error sit voluptatem accusantium.

Соц. сети и мессенджеры

MiniMisto © 2020-2021. All Rights Reserved

top

Палац культури “Корабельний”

Згідно радянської ідеології, однією з основних особливостей прогресивного радянського підприємства була наявність власного будинку культури, в стінах якого працівники та члени їх сімей могли проводити своє дозвілля, реалізовувати творчий потенціал і, водночас, просочуватися ідеями комунізму.

З метою економії БК, як правило, будувалися за типовими проектами, внаслідок чого, в різних куточках пострадянського простору (а іноді і в межах одного міста) можна зустріти практично ідентичні архітектурні споруди.

Про один з миколаївських палаців-близнюків і піде мова сьогодні.

У 1955 році, за проектом московського архітектора Костянтина Бартошевича, в селищі Жовтневе почалося будівництво будинку культури молодого суднобудівного заводу «Океан», заснованого неподалік чотирма роками раніше. Будівля виконана в стилі неокласики з елементами бароко і є найяскравішим прикладом стилістики містобудування того часу.

Внутрішнє планування нагадує театр: через просторий вестибюль з гардеробом глядач потрапляє в фойє, прикрашене ліпниною і величезними дзеркалами. Сьогодні, як і 60 років тому, тут проводяться новорічні дитячі свята, репетиції творчих колективів, виставки та спортивні змагання. Тут же розташовується вхід в концертний зал на 500 місць. До вестибюлю з двох сторін примикають триповерхові крила, в яких розташовані адміністративні приміщення, спорт-зал, бібліотека, а також кабінети численних гуртків і секцій. Таким чином вдалося розмежувати видовищну і клубну частини.

Будівництво було завершено в 1959 році і в БК завирувало творче життя. Він став центром культурного життя і невід’ємною частиною побуту місцевих жителів. Тут виступали Лев Лещенко, Самоцвіти, ВІА «Синяя птица», брати Яремчуки і багато інших, а також виховувалися цілі покоління спортсменів і артистів.

У 80-ті роки, після відкриття в Жовтневому Палацу культури Металургів, за будинком культури закріпилася народна назва «Старий ДК», на противагу новоспеченому «Новому ДК». І, незважаючи на те, що Новий ДК вже давно не ДК, місцеві жителі і сьогодні називають обидва палаци народними псевдонімами.

З розпадом СРСР Жовтневе прийшло в стан економічної депресії, в тому числі через зупинку заводу «Океан». Але, незважаючи на це, БК зміг зберегти свою функцію. У 2002-му він був переданий територіальній громаді і перейменований в «Жовтневий районний будинок культури».

У 2015-му ЖРБК був реформований і переданий в комунальну власність міста Миколаєва. Так виник звичний нам Миколаївський міський палац культури «Корабельний».

На даний момент ПК є головним осередком культурного життя Корабельного району та ініціатором більшості місцевих концертів, фестивалів та інших масових заходів. В його стінах працюють 33 творчих колективи, 4 з яких мають звання «народний» і 3 – «зразковий». В одному з колективів Старого ДК знайшла себе і моя донька Євангеліна – вихованка зразкового ансамблю сучасного танцю «Жемчужина».

P. S. Примітно, що проект Бартошевича настільки прижився в кулуарах радянської верхівки, що на просторах СРСР було побудовано аж 135 практично ідентичних будинків культури, два з них, ПК «Корабельний» і ПК «Молодіжний», розташовані в Миколаєві.

 

UPD: 5 липня 2022 року Палац був вщент зруйнований внаслідок цілеспрямованого ракетного удару з боку рашистів. Частково зруйновано фасади, стіни, дах, перекриття та інтер’єри. Скоріш за все, будівля не підлягає відновленню….

Адреса

м. Миколаїв, просп. Богоявленський, 328

Збудовано

у 1959 р.

Архітектор

К. Бартошевич

Зруйновано рашистами

5 липня 2022 р.

Автор LEGO-моделі

Текст

Олександр Єрмолаєв

Date